سیستم های تولید ازن Ozon generator

سیستم های تولید ازن Ozon generator

سیستم های تولید ازن Ozon generator

از دیگر روش های تصفیه شیرابه، می توان به فرایندهای اکسیداسیون پیشرفته (AOPs) مانند فرایند ازن زنی اشاره نمود. امروزه فرایند ازن زنی به خاطر پتانسیل بالای ازن در اکسیداسیون و تبدیل اجزای سخت تجزیه پذیر به CO2 و ترکیبات تجزیه شدنی بیولوژیکی به طور گسترده در تصفیه آب و فاضلاب استفاده می شود.

ازن علاوه بر حذف آلاینده های آلی و غیر آلی، توانایی بسیار بالایی در حذف رنگ و بو دارد و بر خلاف دیگر روشها، پسماند و لجنی از خود باقی نمی گذارد. کاربرد این روش با معایبی نیز همراه است. به عنوان مثال به خاطر خواص متغیر و پیچیده شیرابه، معمولاً به مقادیر بالای ازن ورودی و همچنین بازه زمانی طولانی برای تماس ازن با محلول و انجام واکنشها نیاز است که باعث غیر اقتصادی بودن فرآیند و محدودیت در کاربرد مجرد این روش می شود.

 

از ازن در این پکیج به دو منظور استفاده می‌گردد:

 

  • استفاده از ازن جهت اکسیداسیون پیشرفته و شکست ساختارهای اصلی تولید کننده بار آلی و شیمیایی و میکروبی،رنگ و بو
  • استفاده از ازن در گندزدایی نهایی پساب تصفیه شده

هر چند کلر رایج ترین سیستم ضدعفونی در ایران است و به نظر می رسد کلرید کردن، بسیاری از میکرو ارگانیسم ها را ازبین می برد، اماکیست تک یاختگان و تخم انگل های کرمی به طور قابل ملاحظه ای در برابر کلرید کردن، مقاوم تر از باکتری ها هستند و کلر روی ارگانیسم های مقاوم تر مانند کلیفرم، ویروس ها، تخم انگل ها و کیست های ژیاردیالامبیا اثری ندارد. کلر همچنین در دوزهای مصرفی بالاتر، سوزش چشم و خشکی پوست ایجاد می کند؛ به علاوه وجود برخی ترکیبات سمی جانبی دیگر از جمله تری هالومتان ها و کلر آمین ها باعث مسمومیت شده و در برخی مواقع با ایجاد شوک ناگهانی و خونریزی سریع کبد، مرگ را سبب می شوند و در صورت استفاده در مصارف کشاورزی باعث خشک شدن گیاهان می شود.